Jak a proč cvičit Taiji

jak-cvicitTaiji je tradiční čínské cvičení o kterém už asi každý člověk někdy něco slyšel. Ale Taiji znamená mnohem víc než jen soubor pomalých pohybů. Taiji je jako koláč, který má mnoho částí a ochutnat jej je velice zajímavé. Každá z jeho částí je objevováním a poznáním něčeho nového a zajímavého.

Taiji je spojením bojového umění s prvky čínské medicíny a filozofie. Každý kdo se chce tomuto čínskému umění věnovat se ocitne na začátku dlouhé cesty a je právě na každém z nás čemu se v tomto cvičení budeme více či méně věnovat. Z toho vyplívá že samotné studium umění Taiji zabere hodně času. I samotné výsledky se nedostavují samy a rychle, ale cvičení se zlepšuje podle toho, jak správně a často se mu věnujeme. Při cvičení je potřeba uvolnit mysl a propojit ji z pohybem těla a dechu. Podle klasického učení o Taiji existuje v těle něco co se pohybuje uvnitř těla – (či) energie. Něco co je sice neviditelné, ale životně velice důležité. Volný pohyb či připravuje cestu pro krev, přitom či proudí po vlastních drahách a vedlejších drahách na kterých jsou umístěny akupunkturní body. Nízké postoje, pomalé pohyby, které se střídají s rychlýmy a dobré držení těla spolu s hlubokým dýcháním to vše přispívá ke správnému krevnímu tlaku, odstranění bolestí pohybového aparátu, svalů a mnoho dalším pozitivním změnám.

Hlavně nemůžeme ale opomenout, že toto cvičení není ohraničeno věkem a neklade příliš velké nároky na pohybové dovednosti. Každý si může najít své možnosti pohybu, pokud dodrží základní principy Taiji. Cvičit uvolněně, správně hluboce dýchat do břicha, rovné držení těla, cvičit plynule a spojit mysl s pohybem.
Také je důležité kde a za jakých podmínek cvičíme. Samozřejmě že mnoho lidí hlavně ze západu cvičí především v tělocvičnách. To samo o sobě není vůbec špatné. Hlavně za špatného počasí a zimních měsíců, ale hlavní podstatou Taiji je splynutí s přírodou a pochopit ji. A proto je velice důležité a pokud to jde jít cvičit do přírody. Tady je zásadní rozdíl mezi lidmi z východu a západu. Kdo navštívil některý z východních států, tak určitě viděl že tam lidé cvičí co nejvíce venku a je jedno jakému druhu cvičení se věnuji. U nás je to právě naopak. Lidé jako by se styděli za to, že něco pro sebe dělají. Je to ale veliká škoda. Cvičení v přírodě má mnoho předností. Je dobré najít klidné místo kde jsou stromy a čistý vzduch. Dnes je přes den ve vzduchu mnoho smogu a proto se doporučuje cvičit ráno a večer. Cvičit Taiji tímto způsobem může podstatně zlepšit zdraví a prodloužit život.

Martin Rohel
student Wushucentra

© Wushu Centrum 1998-2020 All rights reserved, Made by: Wushu Centrum