少林
Podle legendy dal severní klášter Shao-Lin (Šaolin) vybudovat v horském masívu Sung, provincie Henan (Chenan), císař Xiao Weng (Šiao Weng) z dynastie severní Wej. Okolo roku 527 navštívil tento klášter mnich Bódhidharma (Da-Mo) a údajně během svého více než devítiletého působení zde předával ostatním mnichům znalost tělesných a dechových cvičení. Tato cvičení měla mimo jiné i sebeobranný aspekt a údajně dala základ dnešnímu kung fu (Kung-Fu / Gong-Fu). Podle legend tato cvičení přejímala pohyby odpozorované od zvířat v okolní přírodě (tygr, drak, had, levhart, jeřáb a další). Každý mistr boje v klášteře Šaolin se specializoval na jednu techniku, ale žáci si museli osvojit znalosti a dovednosti všech technik. Časem byla do tohoto systému začleněna výuka boje se zbraněmi.
Ve Škole čínského wushu mistra Qin Ming Tang se vyučuje umění stylu Shao-lin jako jeden z dalších způsobů boje (vedle Chen Taiji (Čchen Tchaj Ťi) a čínského boxu Sanda). Komplexní trénink šaolinského stylu boje zahrnuje:
- rozcvičení a protahování,
- kondiční a otužovací cvičení,
- postoje,
- kopy,
- pěstní formy,
- cvičení ve dvojicích,
- Chin Na Dui Da (Čchin Na Tuej Tcha) – obranné techniky a páky na klouby a vitální body,
- cvičení se zbraněmi,
- sebeobranné aplikace,
- qigong (Čchikung),
- teorie a koncept cvičení.
Trénink nových studentů zahajuje výuka základních dovedností, mezi něž patří rozvoj síly, rychlosti,flexibility, stability, ale také základních kopů, úderů a nácvik postojů. Pohyby a postoje jsou poté spojovány do pěstních forem (sestav). Zároveň se žáci učí základním obranným technikám Qin Na (Čchin Na).
Po zvládnutí primárních technik se studenti věnují nácviku technik s tradičními zbraněmi jakými jsou šavle (dao), meč (jian) a hůl (gun), nebo kopí (qiang) a další. Zároveň po konzultaci s mistrem se může věnovat i jiným stylům Wushu jako třeba stylu 5 zvířat (tygr, jeřáb, …) a jiné.
Transkripce původních názvů v oficiálním přepisu – pinyin (pchin-jin) – je doplněna standardní českou transkripcí (kurzívou v závorkách), aby bylo umožněno vyslovovat čínské výrazy alespoň přibližně správně.
Od 25.2.2019 do 18.3.2019 probíhá ve Wushu Centru nábor nových studentů. Budeme rádi když se za námi příjdete podívat!
Šaolinské základní pohyby (shaolin ji ben gong)
Nejzákladnější a nejdůležitější cvičení, patří do každého tréninku. Je zaměřeno na zvládnutí techniky rukou, postojů, kopů, skoků, akrobacie i protahování. Cvičit by se mělo za každého počasí, v horkém létě i ve velké zimě.
Šaolinská pěstní sestava (shao lin quan)
Pěstní sestava znamená, že se jedná o sestavu beze zbraně. Základní sestava, která je nutná pro další zvládnutí šaolinského stylu. Střídá okamžiky klidu (obrana) s rychlými pohyby (útok). Učí koordinaci těla, rukou a očí. Obsahuje hodně pozic, je tedy vhodná pro začátečníky, kteří se tak seznámí se základy a získají lepší kondici.
Šaolinská tong-bei sestava (shaolin tong-bei quan)
Sestava vhodná pro začátečníky, která pochází ze šaolinského kláštera a je mnichy předávána z generace na generaci. Využívá základní postoje (gong-bu, pu-bu, ma-bu) a hodně používá paže jako základní zdroj síly, kterou převádí do dlaní, pěstí a loktů. Sestavu lze využít pro bojové aplikace.
Šaolinská sestava „sedm hvězd“ (shaolin qi-xing quan)
Jedna z nejtradičnějších šaolinských sestav pro pokročilejší studenty. Napodobuje místa sedmi hvězd na severní obloze (souhvězdí Velkého vozu). Využívá celé tělo, pracuje s dechem (na rozdíl od začátečnických sestav) a vnitřní energií. Pohyby mohou být tvrdé (pro útok) i měkké (pří obraně). Sestava má mnoho využití v boji, ale má i účinky zdravotní.
Čínské chvaty a shozy (qin na)
Výuka sebeobranných technik, které vycházejí ze znalosti stavby a pohybů těla. Studenti se učí znehybnit útočníka uplatněním chvatů zaměřených na jeho kosti, svaly nebo životně důležité body jeho těla.
Šaolinská hůl (shao lin gung)
Přestože se nejedná o ostrou zbraň, patří šaolinská hůl k velmi účinným obranným prostředkům. Původně sloužila k zahánění vlků nebo tygrů v horách; šaolinští mniši nesmí zabíjet živé tvory, proto mají v oblibě hůl, která útočníka odežene, ale vážněji nezraní. V rámci sestavy se vyučuje zvládnutí základních technik (úder, švih, píchnutí).
Šaolinská šavle (shao lin dao)
V Číně meč symbolizuje draka, šavle zase tygra. Na rozdíl od sestavy s mečem je sestava se šavlí dynamičtější, rychlejší, využívá silnější pohyby a má praktické bojové využití v reálném životě.
Ceny pro Wushu Centrum Perunova :
1 hodina (individuální platba): 180 Kč
3měsíce, 2x týdně (24 hodin): 2600 Kč
6 měsíců, 2x týdně (48 hodin): 4800 Kč (nebo 3 měsíce 4x týdně)
3 měsíce, 1x týdně (12 hodin): 1900 Kč
6 měsíce, 1x týdně (24 hodin): 3500 Kč
Ceny pro pobočku Plzeň :
Dětské skupiny:
1 hodina (individuální platba): 180 Kč
3 měsíce, 2x týdně (24 hodin): 2200 Kč
6 měsíců, 2x týdně (48 hodin): 3900 Kč
3 měsíce, 1x týdně (12 hodin): 1700 Kč
6 měsíce, 1x týdně (24 hodin): 3100 Kč
Ceny pro pobočku Plzeň :
Pátek:
6 měsíců, 1x týdně (36 hodin): 3600 Kč
Úterý: (tréninky pod vedením starších studentů)
( Doporučujeme chodit na oba tréninky, v pátek i úterý)