Sestava Tchaj-ťi 24 forem (Taiji 24 shi)
Sestava Tchaj-ťi 24 forem (Taiji 24 shi) obsahuje vybrané pohyby z tradiční sestavy I-lu (Yilu), takže po jejím zvládnutí student plynule přechází na cvičení I-lu (Yilu). Cíle cvičení jsou stejné jako pro I-lu (Yilu) tedy:
Cvičí se v pomalém až středním tempu. Důraz se klade na uvolněné provedení pohybů. I když se jedná o sestavu pro začátečníky, běžně ji cvičí i pokročilí, jestliže nemají dostatek času na cvičení I-lu (Yilu), která je časově poměrně náročná.
Sestava I-lu (Yilu) – 74 forem (74 shi)
Sestava I-lu (Yilu) obsahuje 74 pohybů (74 dongzuo). (Podle způsobu počítání a opakování některých pohybů v sestavě se počet pohybů může různit, nejčastěji se uvádí 74-76 pohybů (74-76 dongzuo).)
Cvičení se provádí uvolněně v pomalém až středním tempu. Zaměřuje se na shromažďování energie a síly – Sü-ťin (Xu jin). Z 8 druhů síly (8 zhong jin) Tchaj-ťi čüan (Taiji quan) tato sestava rozvíjí první 4: Pcheng (Peng), Lü (Lü), Ťi (Ji), An (An). Sestava je vhodná pro začátečníky i pokročilé. Začátečníci mohou díky mírnému tempu kontrolovat a korigovat svoje pohyby a dbát na to, aby zůstaly uvolněné. Pokročilejší se mohou soustředit na rozvoj vnitřní energie Či (Qi). Ve skutečnosti je pomalé, hluboké cvičení s výrazným prouděním energie Či (Qi) jednou za známek pokročilejší úrovně.
Sestava Er-lu (Erlu) – Dělová pěst
Jak už název „Dělová pěst“ (Paochui) napovídá, tato sestava obsahuje rychlé sekvence a výbušné pohyby – Fa-ťin (Fa jin). Z 8 druhů síly (8 zhong jin) Tchaj-ťi čüan (Taiji quan) tato sestava rozvíjí druhé 4: Cchai (Cai), Lie (Lie), Čou (Zhou), Kchao (Kao). Sestava je vhodná pro středně a více pokročilé. Nejprve je nutné zvládnout první sestavu I-lu (Yilu), teprve potom je možné přistoupit ke cvičení rychlých a výbušných pohybů, které právě tato sestava rozvíjí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, aby všechny pohyby, i ty výbušné, zůstaly uvolněné.
Soutěžní sestava Tchaj-ťi 56 forem (jingsai taolu Taiji 56 shi)
Soutěžní sestava Tchaj-ťi 56 forem (jingsai taolu Taiji 56 shi) je sestavena z pohybů I-lu (Yilu) a Er-lu (Erlu) Starého i Nového stylu, převažují však pohyby Nového stylu Sin-ťia (Xinjia). Zajímavé také je, že řada pohybů se v soutěžní sestavě dělá na opačnou stranu (na levou ruku) než v tradičních sestavách. Soutěžní sestava tedy nemá význam jen pro soutěže, ale student Tchaj-ťi (Taiji) má možnost v rámci středně dlouhé sestavy se seznámit s pohyby z obou podstylů Starého i Nového. Předpokladem pro Soutěžní sestavu je zvládnutí sestavy I-lu (Yilu) 74 forem (74 shi).
Taji s vějířem
V Číně ženy vějíř používaly především k tanci a muži jako nenápadnou zbraň k boji. Pro bojové účely se vyráběl ze dřeva a bambusu, ale nejčastěji z kovu. Vějíř vyrobený z kovu se dal snadno skrýt, mohl být neomezeně nošen na veřejnosti, a proto byl jednou z nejnebezpečnějších zbraní bojového umění.
Taiji s mečem
Pro taji se používá jednoruční přímý meč se střapcem na konci. Jedná se o nejzákladnějších a ve staré Číně nejpoužívanější zbraň pro boj a osobní ochranu. Střapec na konci slouží jako jedinečná pomůcka pro nácvik základních dovedností.