Historie a Pravidla Sanda

San Shou je plnokontaktní bojový sport vycházející z tradičního čínského Wushu a čerpá z jeho nezměrného bohatství. Od roku 1991, kdy se konal světový šampionát ve Wushu, je pravidelnou součástí všech následujících soutěží. V současné době je provozován ve více než 70 státech a v Severní Americe se stal profesionálním sportem.

San Shou je bojovým sportem, proto je zdůrazněna i bezpečnost a bojovníci podléhají při zápase přísným pravidlům. Používání ochranných chráničů dovoluje plné použití síly, při zachování dostatečné bezpečnosti. Samotný zápas je provozován na vyvýšené plošině zvané „Lei Tai“. V dřívějších dobách byly zápasy provozovány bez pravidel, někdy dokonce i se zbraněmi a končívaly těžkými zraněními nebo smrtí. Například v roce 1928 při mistrovství Číny v Nankingu byly zápasy tak brutální, že posledních 12 finalistů nenastoupilo k boji ze strachu z vážných zranění od tehdejších mistrů. Změna pravidel byla proto nutná.

Moderní San Shou se začalo měnit ve sport kolem roku 1960, zhruba ve stejné době, kdy se začalo rozvíjet i moderní soutěžní Wushu. Nejlepší mistři tehdejší doby byly požádáni, aby vytvořily pravidla a podmínky zaručující kvalitu a bezpečnost soutěží.

Od roku 1991, kdy byl první mezinárodní světový šampionát, se z bezpečnostních důvodů nedovoluje při zápasech používání loktů a kolen, ale většina klubů se tyto technika učí, právě pro zachování komplexnosti boje. V roce 1997 bylo vytvořeno profesionální San Shou, kde se nepoužívají ochranné pomůcky a zápas probíhá v klasickém boxérském ringu. Obliba v posledních letech neuvěřitelně stoupá a profesionální bojovníci slaví velké úspěchy v turnajích jako K-1 nebo JSA (Japan Shootboxing Association), v samotné Číně pak na turnajích typu King of Sanda apod.. V roce 2004 bylo San Shou poprvé představeno na Mistrovství České republiky ve Wushu v Olomouci a od té doby je součástí i všech tuzemských soutěží.

San Shou přesahuje hranice a spojuje různé styly bojových umění, zdůrazňuje praktičnost, všestrannost a komplexnost použitelných technik. Primárně je zde zastoupena celá škála úderů, kopů, shozů, podmetů a možnosti zachycení a strhnutí na zem. To vše dává boji vysokou míru reálnosti. Zajímavou možností je pak soupeře vytlačit z plochy dolů na zem a získat další bodové ohodnocení. Zvítězit při souboji znamená buď dát soupeři K.O. nebo zvítězit na body udělované podle efektivnosti a čistoty techniky, samotný zápas pak trvá 2 x 2 min + 1 kolo pokud je výsledek nerozhodný. Je chybou si myslet, že San Shou je jen další Kickbox, protože strategie boje je daleko rozmanitější a rozsah použitelných technik mnohem větší.

Trénink San Shou je zaměřen převážně na tyto 4 bojové zručnosti:

  • „Da“ – (Údery) pěst, dlaň, loket, prsty a hlava
  • „Ti“ – (Kopy) kopy, podmety, kolena a přískoky
  • „Shuai“ – (Hody, vržení) zachycení, vržení a shozy
  • „Na“ – (Uchopení, zajištění) páky na klouby, kontrola soupeře

Je pochopitelné, že ne všichni cvičenci mají zájem účastnit se soutěží a ani to není podmínka pro cvičení. Samotný trénink zaměřený na praktičnost, taktiku, rychlost a fyzickou kondici je výbornou možností jak se naučit účinně bránit a každý si může ze cvičení odnést to co potřebuje.

San Shou shi Wushu de Jinghua“ — San Shou je jádro (podstata) Wushu.

© Wushu Centrum 1998-2020 All rights reserved, Made by: Wushu Centrum